X
تبلیغات
انواع پرندگان آوازه خوان در ایران - گل به سر (سهره پیشانی سرخ)

انواع پرندگان آوازه خوان در ایران

گل به سر , قناری , سهره (سره) و .....

گل به سر (سهره پیشانی سرخ)

معرفی

نام این پرنده برای خیلی ها نا آشنا است چون کمتر از این پرنده در ایران استفاده می شود و شاید حتی اصلا به این پرنده ارزنده اهمیت داده نمی شود

.

این پرنده از گروه قناری ها می باشد که مقاومت بیشتری نسبت به قناری در طبیعت دارد و می توانم بگویم این پرنده نوع وحشی قناری است.

بی ارزش بودن این پرنده در ایران در حالتی است که قیمت این پرنده در کشور های اروپایی (پرنده قفس) از قناری بیشتر است !!

قیمت این پرنده در بازار ایران

این پرنده در بازار ایران از ۵ تومان آغاز می شود و تا ۱۰ تومان ادامه می یابد . ولی این در حالی است که پرنده هنوز جوان است و دلیل بی اهمیتی به این پرنده این است که آواز نمی خواند و صدای جیر جیر مانندی از خود ساتع می کند که دل نشین به نظر نمی رسد.

ولی این صدا به همین گونه نخواهد ماند فقط کافی است مدت سه ماه از نگه داری این پرنده در منزل یا محل کار شما بگذرد تا صدای دل نشین پرنده که تحریر های قناری را پیدا می کند پس از مدتی به گوش برسد آنگاه است که متوجه می شوید پول خود را به هدر نداده اید.

نکات جالب در باره گل به سر

۱. امکان جفت گیری این پرنده با سهره (سره) کرمانی و قناری که در این راستا صدا و تحریر های ترکیب این پرنده با سهره کرمانی (گل به سر سهره) و ترکیب این نژاد با قناری (گل به سر قناری)  بسیار زیبا تر از صدای سهره قناری می باشد و انواع آواز آن نیز متنوع تر است.

۲.قیمت گل به سر قناری آوازه خوان بیشتر از سهره قناری آوازه خوان است.

۳.گل به سر قناری عقیم نبوده و می تواند با گل به سر یا قناری تشکیل جفت دهد و امکان تخم گذاری در ماده این پرنده هم کاملا قطعی است.

۴.جفت گیری این پرنده با سهره ماده بسیار سخت بوده ولی پرنده بدست آمده صوتی بلند و زیبا دارد ولی متاسفنه عقیم می باشد. و امکان جفت گیری ندارد .

۵. توانایی گرایش صدای این پرنده به قناری و سهره به صورت استفاده از نوار های موجود در بازار

مواد غذایی مورد نیاز این پرنده در فصول سرد و گرم

۱.در فصول گرم از ۲ قاشق غذا خوری تخم کتان + ۱ قاشق غذا خوری ارزن + (نصف قاشق غذا خوری تخم کاهو به صورت ۴ روز در میان) به پرنده داده شود.

۲.در فصول سرد از  ۲  قاشق غذا خوری تخم کتان + ۱ قاشق غذا خوری ارزن + (نصف قاشق غذا خوری تخم چغندر به صورت ۴ روز در میان) به پرنده داده شود.

انواع ویتامین های مورد نیاز پرنده

برای تامین ویتامین های مورد نیاز این پرنده باید از انواع میوه های موجود در آن فصل به صورت متنوع اسفاده شود تا استحکام بدن نوک و استخوان ها پر های درخشان و .... به وجود آید . فقط قابل ذکر است لیمو ترش کوچک به صورت چهار قاچ هفته ای یک بار و یک قاچ در اختار پرنده قرار گیرد تا تمامی انگل های  بدن کشته و صوت پرنده و تار های آن به صورت کاملا بهبود یابد.

جفت گیری با قناری

جفت گیری از این پرنده ساده نیست ولی امکان پذیر است ابتدای باید گل به سر نر را به اوج آمادگی برسانید که علائم آن بالا نگه داشتن پر ها خواندن یکسره  دم زرد رنگ در این پرنده است سپس پرنده ماده را در قفسی بیندازید به همراه خانه پرنده بعد این دو قفس رو کنار هم قرار دهید در این هنگام با گذشت یک هفته پرنده نر با جیک جیک کردن پرنده ماده شروع به خواندن می کند و به آن غذا می دهد در این صورت پرنده نر را در قفس ماده قناری مست بیندازید که پس گذشت یک ماه و دعوا این دو پرنده را می توانید دریک لانه ببینید پس از شکستن تخم ها پرنده نر را از پرنده ماده جدا کرده و قفس را کنار یک سهره یا قناری سر دهن دار بیندازید تا پس از گذشت یک ماه شاگرد از استاد خود بهتر بخونه در این صورت ارزش گل به سر قناری شما خیلی بالاتر میره.

جفت گیری با سهره کرمانی

جفت گیری با سهره کاری اسان نیست ولی باز هم امکان دارد برای پیوند باید گل به سر نر آماده رو طبق روش قبل کنار قفس ماده بگذارید ولی در این مرحله روی قفس گل به سر پارچه نازکی بیندازید تا سهره ماده را خوب نبیند تا مراحل قبل به جز غذا دادن به ماده تکرار شود در هفته اخر در قفس ماده سنگ پا را قرار ندهید تار نوک خود را تیز نکند.پس از یک هفته مشاهده می شود ماده سهره به طرف قفس نر می آید و به آواز او گوش می دهد در این مرحله پارچه را بردارید تا پرنده نر هم برای مدت یک هفته با ماده اشنا شود در مرحله غذا دادن اگر مادهخ نر را نوک نزد انگاه نر را در قفس ماده بیندازید تا پس از یک هفته دعوا رابطه دو پرنده با هم خوب شود سپس پس از یک ماه هر دو پرنده را در یک لانه ببینید.

 

+ نوشته شده در  جمعه هفتم آبان 1389ساعت 14:52  توسط امیر حسین محبی  |